Fintechy rozwijają się w sieci. Ale lepiej na nie uważać.

Efekty przeprowadzonych badań były zaprezentowane podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wzięło w tym spotkaniu udział wiele firm obecnych w branży finansowej stosując najnowsze technologie. O fakcie, dlaczego naszym fintechom daleko do statusu rekinów przedsiębiorczości, prowadzono dyskusję w czasie panelu dyskusyjnego „Polski Fintech 2018”.

W jaki sposób prezentuje się przeciętny statystyczny fintech? Jest to mikro firma, przyjmująca najczęściej z mężczyzn. Zazwyczaj pracuje w obszarze płatności a także generuje niskie jak na możliwości branży przychody (do 5 mln zł). Większość przedsiębiorstw skupia się na polskim rynku. Niespełna 15 % rozwija się na terenie Ameryki Południowej i na Bliskim Wschodzie. Z jakiego źródła pochodzi finansowanie? Ponad połowa firm bazuje na środkach prywatnych, ok. 25 proc. pobiera pieniądze od funduszy VC, reszta wspiera się prywatnymi inwestorami. – Przed nami nadal dużo do zrobienia – tak komentował wyniki badań Piotr Brewiński.

Tymczasem Paweł Sobkow, pracujący jako prezes BitBay, polskiej giełdy kryptowalut, zauważył zacofanie krajowych przepisów pod kątem rzeczywistości, w której funkcjonują fintechy. Właśnie dlatego m.in. BitBay wyprowadziła się na Maltę, która jest znana z atrakcyjnego otoczenia legislacyjnego dla przedsiębiorców funkcjonujących w obszarze kryptowalut – Potrzebujemy jasnych reguł dla tej branży. Jest to warunek, by polskie fintechy byly w stanie się rozbudowywać – ocenił Sobkow. Przy okazji podkreślił, że kwestia ta zmierza ku lepszemu. Miało na to wpływ uruchomienie departamentu innowacji finansowych FinTech przy Komisji Nadzoru Finansowego, na czele którego jest Artur Granicki.

W okresie wiosennym była powołana zbudowana specjalna grupa ds. blockhain, która łączy zarówno przedstawicieli administracji, najważniejszych urzędów, NBP, a także kilkadziesiąt graczy rynkowych.

Polskie banki promują fintechy

Po jakiej stronie tego sporu opowiedziały się krajowe banki? Czy są w stanie nadążyć za innowacjami technologicznymi w finansach? Jak podkreślił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w branży nigdy nie było tak bardzo tłoczno jak dzisiaj. – Konkurencyjne firmy naturalnie powstawały, jednak teraz jest ich dużo więcej. Znajdzie się jednakże miejsce dla każdej firmy – podsumował Bartkiewicz.

Zaznaczył też, iż zmienił się sposób działania sektora bankowego a także fintechów. – Praktycznie parę lat temu świeżo utworzone firmy spoglądały spode łba na instytucje bankowe, traktując ich jak wrogów w docieraniu do klientów. Teraz mnóstwo fintechów chciałoby prowadzić kooperację z instytucjami bankowymi – zakończył. Pozostanie na rynku bez wsparcia to ogromne wyzwanie. Jak podkreślił Bartkiewicz, wkroczenie do branży jak również stworzenie młodej firmy pozostaje w miarę proste. Schody rozpoczynają się razem z próbą wykreowania wielkości. Z kolei utrzymanie jej stanowi wyzwanie.