Szerszy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o rozpoczęciu nadawania roboczych danych do nawigacji przez kolejne 2 satelity pracujące w obrębie Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika nawigacji GPS. Poszerza to wypełnienie nieba przez system nawigacji satelitarnej Galileo. Satelity Galileo z numerami 9 a także 10 były ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po wykonaniu długich, trudnych testów na orbicie, udało się potwierdzić ich pracowanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. W szczególności, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny na terenie siedzibie ESA na obszarze Belgii, wykonywano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów od tych orbiterów, by sprawdzić formę sygnału jak również jego wielkość.

Sprawdzono oprócz tego wydajność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były realizowane z Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen w Niemczech a także we Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku testowano wydawanie komend oraz pilnowanie satelitów, a w drugim koordynowanie dostarczania danych nawigacyjnych dla odbiorców. Testy zostały zakończone sukcesem na kilka dni wcześniej niż przewidywał plan. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły nadawanie właściwych informacji nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje aktualnie też badania dwóch nowych satelitów systemu nawigacji (o numerze 11 oraz 12), jakie zostały wystrzelone 17 grudnia 2015 r. Natomiast satelity o numerach 13 a także 14 przeszły niedawno testy przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii i zostały umieszczone do magazynowania w oczekiwaniu na wystrzelenie.

Tymczasem w Niemczech prowadzona jest produkcja dwunastu następnych orbiterów Galileo. Pełny system Galileo będzie liczył 24 satelity. Na chwilę obecną emitowane sygnały nawigacyjne pozostają w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je przemysł satelitarny do opracowania produktów a także usług, które przyszłości będą udostępnione użytkownikom.